Втечненият природен газ е с 50% по-скъп от този на Газпром, признават българските власти
Цената на втечнения природен газ е с 50% по-висока от цената на доставките на руски газ по договор с Газпром (MCX: GAZP ), съобщи енергийният министър Росен Христов, цитиран от министерството.
Според него изчисленията, базирани на формулата за цената по действащия договор с „Газпром експорт“, показват, че този газ е вторият най-евтин след азербайджанския. А цената на две доставки на LNG с доставка през Гърция през септември, които предишното правителство поръча, е с 50% по-висока от цената на доставките на Газпром.
Той изрази мнение, че страната в момента най-малко трябва да се занимава със съдебни дела, чийто евентуален изход би бил негативен за нея. В съобщението на министерството се припомня призивът към властите на синдикатите и работодателите за необходимостта от получаване на газ на разумни цени.
„Ситуацията е ясна: имаме договор с „Газпром експорт“ за доставка на 3 милиарда кубически метра природен газ и задължение да използваме поне 80% от този обем. Ако не го направим, сме длъжни да платим това, независимо дали сме го използвали или не. Досега по този договор сме използвали 1 млрд. куб. м, а трябва да е 2,4 млрд. куб. м. Така че, ако не изберем оставащия обем, тогава вероятно ще отидем на арбитраж с възможност за загуба на голяма сума“, каза Христов.
На 31 март руският президент Владимир Путин подписа указ „За специален ред за изпълнение от чуждестранни купувачи на задължения към руски доставчици на природен газ“. В съответствие с документа плащането на руския тръбопроводен газ, доставен след 1 април на чуждестранни контрагенти, посочени в постановлението, трябва да се извършва изключително в рубли. За тази цел в Газпромбанк за чуждестранни купувачи се откриват специални сметки в рубли и валута от тип „К“. Чуждестранният купувач плаща за газа във валутата на договора, GPB го продава на Московската борса и превежда рубли на Газпром. В този момент задължението за плащане на природния ресурс се счита за изпълнено. Ако условието не е изпълнено, доставката спира.
София беше една от първите, които изоставиха новата система. Според „Булгаргаз“ „предложената от Руската федерация нова двуетапна процедура за плащане създава значителни рискове за България, включително по отношение на извършване на плащания без получаване на доставки на газ от руска страна“.
(interfax, Ройтерс)